Katalog produktů
Ostropestřec mariánský pro Váš imunitní systém
15. 10. 2020
Účinky ostropestrce jsou známé už odpradávna. Ačkoli nepochází přímo ze střední Evropy, ale z Kanárských ostrovů a středomoří, má své pevné místo i v našich domácích bylinných lékárničkách. Proč na jeho schopnosti spoléhá tolik lidí?
Ani jeho latinský název - Silybum marianum - není o moc méně komplikovaný než ten český. Nicméně právě po něm se jmenuje Silymarin, soubor velmi silných a důležitých antioxidantů, který má protizánětlivé, antivirové a antioxidační vlastnosti. A právě Silymarin - komplex prospěšných látek z ostropestrce mariánského působí na naše játra, respektive na jejich detoxikaci a také regeneraci. Jsou to právě zdravá játra, jejichž správné fungování má vliv na stav dalších orgánů a celého organismu.
Kromě komplexu antioxidantů skrývá ostropestřec pod svým „ostnatým vzezřením“ (a to doslova) také velmi cenné nenasycené mastné kyseliny, jež pomáhají vstřebávat vitaminy a minerály a podporují mimo jiné i správnou funkci imunitního systému. Také aminokyseliny obsažené v ostropestrci jsou velmi důležité - hrají klíčovou roli v regeneraci organismu.
Co tedy konkrétně ostropestřec mariánský dokáže? Všichni tak nějak vědí, že je tato bylina spojená s játry, ale málokdo tuší, jak jim prospívá, a také že játra nejsou jediným orgánem, jemuž ostropestřec může pomoci. Nicméně játry začněme. Podle vědců chrání silymarin jaterní buňky před vstupem škodlivých toxinů a regeneruje je. Pokud si říkáte, že nemáte játra nemocná a ani moc neholdujete alkoholu či neužíváte léky, takže není důvod jim věnovat nějakou zvláštní pozornost, musíme vás vyvést z omylu. Naše játra totiž trpí i současným životním stylem, tedy nepříliš zdravou stravou a nedostatkem pohybu. Takže není od věci jim dopřát pravidelnou vzpruhu v podobě ostropestrcové kúry!
Ostropestřec a jeho užívání - ideální forma existuje!
Síla ostropestrce se skrývá v jeho plodech. Na trhu najdete hned několik forem, v nichž je možné je užívat. Ovšem to neznamená, že mají všechny stejný účinek. Takže po kterém sáhnout? Velmi často se můžete setkat s ostropestrcovým čajem. Ačkoli je jeho příprava jednoduchá a jeho popíjením přispíváte k dodržování pitného režimu, co se detoxikačních a regeneračních účinků na játra týče, není právě nejvhodnější. Vysoké teploty totiž ničí ty nejcennější látky obsažené v ostropestrci (Silymarin), takže přijdete o jeho nejlepší vlastnosti. O ty přijdete i v případě, že pečete z ostropestrcové mouky.
Olej z ostropestrce je sice skvělý do salátových zálivek, nicméně neobsahuje tak vysokou koncentraci silymarinu, takže pro regeneraci či detoxikaci jater také není nejvhodnější. Narazili jste na tablety či kapsle s ostropestrcem? Pak vězte, že velmi často obsahují i přidané syntetické látky, jako jsou konzervanty či dochucovadla, které paradoxně mohou očistný efekt léčivého bodláku rušit.
Jako ideální forma ostropestrce se proto jeví drcené plody. Nejenže jsou 100% přírodní, ale také obsahují nejvyšší koncentraci účinných látek. Doporučují se užívat v rámci ucelené 12týdenní kúry, během níž člověk užívá 4krát denně čajovou lžičku drceného ostropestrce (prvních 10 dní můžete dávku zdvojnásobit, abyste nastartovali intenzivní regenerační procesy v játrech). Vždy kupujte drcené plody ostropestrce od prověřeného výrobce, který vám zaručí tu nejvyšší kvalitu.
V neposlední řadě je mimořádně důležitý způsob zpracování a kvalita balení drceného plodu ostropestrce. Je klíčové, aby se podrcené plody udržovaly v balení bez přístupu vzduchu, protože ten způsobuje jejich znehodnocování - oxidaci a tím i ztrátu příznivých účinků. Jiné formy balení z tohoto důvodu nejsou vhodné.
Ostropestřec z našeho eshopu proto dostanete zabalený v kvalitních, uzavíratelných „zip“ sáčcích, v nichž si uchová své prospěšné vlastnosti a zároveň je snadno skladovatelný a přenosný (na rozdíl od např. skladování v skleněných pohárech).
Takový kvalitní a dobře zpracovaný drcený ostropestřec již není nutné užívat s žádnými dalšími doplňky výživy. Svou roli zvládne bez problémů sám. Není totiž náhoda, že ho volají i „obr mezi bylinkami“.